District Court, Sirmaur

JO (DISTRICT)

 Sh. RAKESH KUMAR CHAUDHARY, DISTRICT AND SESSIONS JUDGE, SIRMAUR AT NAHAN, H.P

Sh. Rakesh Chaudhary, BSc. LLB born on 06.04.1964. Enrolled as an Advocate on December, 1987 with the H.P. Bar Council, Shimla. Practiced in District Bar Association Kangra at Dharamsala till August, 1995. Appointed as Sub Judge Solan on 03.08.1995 on selection to Himachal Pradesh Services in July, 1995. Worked as Sub Judge-I & II, Una from Jan 1996 to June, 1999. Worked as Sub Judge-II Nurpur from June 1999 to April, 2003. Promoted as Civil Judge (Sr. Div) in March, 2004 and worked as Civil Judge(Sr. Div)-cum-ACJM, Jawali from April, 2003 to June, 2005. Worked as Civil Judge (Sr. Div)-cum-ACJM, Kandagahat from June, 2005 to January, 2007. Worked as Chief Judicial Magistrate, Chamba from February, 2007 to 31st January, 2009. Worked as Chief Judicial Magistrate, Bilaspur from 18st February, 2009 to October, 2010. Promoted to Higher Judicial Services in the year 2010 and worked as Presiding Officer, Fast Track Court, Kullu from 27th October, 2010 to 1st December 2011. Worked as Presiding Officer, Fast Track Court Shimla from 12.12.2011 to 19.01.2013. Joined as Joint Director, H.P Judicial Academy on 19.01.2013 and remained their till 25.03.2013. Worked as Additional District & Sessions Judge Kinnaur at Rampur from 25th March, 2013 to 01.05.2013. Thereafter, remained as Additional District & Sessions Judge-I, Una from 14.04.2013 to 1.10.2014., posted as Registrar (Administration) in the Hon'ble High Court of Himachal Pradesh and joined as such on 1.10.2014. Posted as District and Sessions Judge, Kullu w.e.f 20.07.2017 (F.N). and thereafter at Bilaspur, HP from 29.12.2018 to 04.08.2021. Thereafter, upon transfer Joined as District and Sessions Judge Sirmaur District at Nahan on 13.08.2021.

 ADDITIONAL DISTRICT AND SESSIONS JUDGE, SIRMAUR AT NAHAN, H.P

Vacant..

dr. abira basu, Senior Civil Judge-cum-CJM, SIRMAUR DISTRICT AT NAHAN, H.P

Born on 18th May 1976 in the family of Dr. Ashok Ranjan Basu(I.A.S) and Dr.(Mrs) Anulekha Basu. Did her10th From DPS, Shimla, 10+2 and B.Sc ( Medical) from St. Bedes College Shimla, LL.B, LL.M (2003) from H P university with Dissertation : Jurisprudence of Cyber Crimes: Some Introspection. And Ph.D in Law (2008)from the same university. Topic Of Ph.D being: Jurisprudence of Legislative Safeguards of senior citizens in India: A critical Study with Special Reference to the State of Himachal Pradesh. Registered with the Bar Association, High Court of H.P in the year 2000. Did Certificate Course in computers and French. Was awarded first prize for her performances in the fields of dance, drama, declamation, recitation, flower decoration, paintings and handicrafts. Started giving performances in the field of dance and drama, recitation etc since the age of 5 years. Also participated, at state and national level programmes. Also represented the HP University in moot courts competition held at Hyderabad in the year 2000. Life member of Indian Red Cross Society and WWF. Awarded Certificate as Master Trainer in Ubuntu by the Hon’ble e committee of the Supreme Court of India

                                Joined the HP Judicial services in the year 2003. Worked as Civil Judge (Jr Div) cum JMIC cum Rent Controller at Shimla on 03/03/2004. Worked in the same capacity at Una and Hamirpur. Remained posted as Deputy Director HP Judicial Academy from 12/07/2010 to 07/07/2012. Worked as ACJM Hamirpur, and also as Principal Magistrate JJB. Also worked as Secretary, District Legal Services Authority, Hamirpur till 30/04/2013. Had the privilege of working as Officer on Special Duty(OSD) in the Hon’ble High Court and looked after the work of Organization and Administration, Personnel and Library from 01/05/2013 to 27/04/2014. Worked as Civil Judge Senior Division Cum ACJM Nurpur and Chairman SDLSC from 30/04/14 to 05/05/2016. Remained posted as CJM cum Senior Civil Judge Sirmaur at Nahan from 09/05/16 to 27/12/18. Joined as Deputy Director HPJA on 28th Dec 2018 and remained posted as such till 31/07/2021. Joined as CJM cum Senior Civil Judge Sirmaur at Nahan on 06/08/2021.

SH DHIRU THAKUR, secretary, district legal serviceS authority, sirmaur at NAHAN, H.P

I, Dhiru Thakur completed my Graduation in Science from D.A.V College, Sector 10, Chandigarh and thereafter done Dp.F.Sc LLB, MA (Gandhian and Peace Studies) from Punjab University, Chandigarh. I practiced at P&H High Court, District Court, & Human Rights Commission at Chandigarh. Then I started my own academy named as “DHIRU BHAGIRATH THAKUR JUDICIAL COACHING ACADEMY”. I've authored a few books viz. “Search 4 Justice, Quest 4 Bench, “Panaca for Legal Eagles”. “Encyclopedia on Conceptual Nuances on legal topics”. Thereafter, I joined Himachal Pradesh Judicial Services as Civil Judge (Jr.Divn.)-cum-JM-IIC in the year 2006. During my service, I have completed my LLM from Kurukshetra University, Haryana vide correspondence course. I remained posted at Chopal, Shimla Sunder Nagar, Gohar, Rohru, Jubbal, Una, Shimla and at present posted as Civil Judge(Sr. Divn.)-cum-ACJM-cum-Employee (Compensation) Commissioner-cum-Rent Controller, Court No. 1, Kangra, District Kangra (HP). Thereafter on transfer joined as SENIOR CIVIL JUDGE-CUM-ACJM, AMB, DISTRICT UNA H.P. on 29-12-2018 and remained as such till 05-08-2021. Thereafter on transfer joined as Secretary, District Legal Service Authority, Sirmaur at NAHAN

Dr. parth jain, CIVIL JUDGE -CUM-JUDICIAL MAGISTRATE First class, NAHAN, H.P

Born on December 28, 1990. Did his matriculation from ChamanVatika School, Ambala in 2006 and 10+2 from P.K.R Jain Senior Secondary School, Ambala in 2008. Completed his graduation in Bachelors of Business Administration (B.B.A.) from Maharishi Markandishwar University, Mullana, Ambala in 2011. Completed his Bachelor of Laws (LL.B) from Punjab University 2014. Completed his Master of Laws (LL.M) from Panjab University in the year 2016. Also qualified NET – JRF (Laws) and joined as a research scholar in the Department of Laws, Panjab University in April 2016. Has had the privilege of presenting his research work in National and International conferences held in Panjab University, Chandigarh, India and Queens College, University of Oxford, Oxfordshire, U.K respectively which was later published in International Journals. Completed his Doctor of Philosophy (Ph.D) in Laws on the topic “Legal Status of Artificial Intelligence: Issues and Challenges” in June 2021 from Panjab University wherein he proposed a legislation regarding the issues of liability and compensation pertaining to Artificial Intelligence.

                               Selected in Himachal Pradesh Judicial Services on May 25, 2016. Took oath as a Judicial Officer on August 11, 2016. Posted as a Civil Judge cum Judicial Magistrate First Class in Court No. IV, Hamirpur on 02.01.2017. Consequent upon his transfer, joined Court No.3, Mandi in the same capacity on December 26, 2018. Upon his transfer, he was bestowed with the privilege of serving in the same capacity as the First Presiding Officer of newly established court in Tissa, H.P. wherein he joined on April 8, 2019. Thereafter, upon transfer, joined in the same capacity at Nahan, District Sirmaur, H.P. on 10.08.2021 where he is also serving as Principal Magistrate, Juvenile Justice Board, District Sirmaur.

Latest Announcements