District Courts Una

Judicial Officers (District)

SH. DOLE RAM THAKUR DISTRICT & SESSIONS JUDGE, UNA H.P.

Born on 25-03-1963 at village Bachoot, Tehsil Banjar, District Kullu,H.P., Did B.Sc. (Non Medical) from Govt. Degree College Kullu in the year 1984 and passed out LLB 3 years course from Himachal Pradesh University, Shimla in the year 1989. Practised in Civil Criminal and Revenue matters in District Court Shimla and Kullu for 6 years. Appointed as Sub Judge/Civil Judge in the year 1996 and remained posted in Court No. 4 and 3 at Shimla, Baijnath and Dalhousie up to 2006. Thereafter promoted and remained posted as Senior Civil Judge -cum- ACJM Sarkaghat, District Mandi, H.P w.e.f. 15.05.2006 to 26.10.2009 . Thereafter posted as Chief Judicial Magistrate, Kinnaur at Rekong-Peo w.e.f 6.11.2009 to 12.07.2010 and Chief Judicial Magistrate, Mandi, H.P w.e.f 21.07.2010 upto 12.06.2012. Promoted and appointed as Presiding Officer, Fast Track Court (Addl. District and Sessions Judge), Kangra at Dharamshala and joined on 19.06.2012 and remained posted there upto 23.04.2014. Thereafter on transfer posted as Additional District and Sessions Judge, Court No II, Mandi from 25.04.2014 till 17.12.2014 and Additional District and Sessions Judge Court No-I, Mandi w.e.f 18.12.2014 to 03.02.2016. Thereafter Promoted as District and Sessions Judge and posted as first Chairman of H.P Waqf Tribunal at Dharamshala w.e.f 04.02.2016 to 29.08.2016. On transfer assumed the charge of District and Sessions Judge Una on 01.09.2016.

Ms. PREETI THAKUR ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE-I, UNA H.P.

Born to Sh. Tek Chand & Smt. Chandrawati on 7th December, 1976 at Rampur(Shimla). Did her schooling from Himalayan International School, Chharabra Shimla, graduated in science stream from Govt. Degree College, Sanjauli(Shimla) and completed her graduation in law from H.P. University in the year 2000. Joined the prestigious chamber of Sh. Jatinder Lal Kashyap, Advocate and practiced in the courts at Shimla from Oct, 2000 to August, 2017. Joined Himachal Pradesh Higher Judicial Services in September, 2017 and presently posted as Additional District & Sessions Judge(1), Una H.P.

SH JIA LAL AZAD ADDITIONAL DISTRICT & SESSIONS JUDGE-II, UNA H.P.

Born on 11.04.1964 in Village Kanda Sub Tehsil Anni District Kullu, Himachal Pradesh, Passed Matriculation from G.H.S Anni. Did B.A form Government College Rampur. Thereafter Degree LLB from H.P. University Shimla. Also practiced an advocate at Rampur and Anni. Got selected in the H.P Judicial service in the year 1999. First place of posting was as Sub Judge-Cum-Judicial Magistrate Court No. 5 Shimla. Thereafter remained as such at Rohru. Promoted as Civil Judge Senior Division Cum Judicial Magistrate Court No. 3 Shimla. Thereafter as Chief Judicial Magistrate at Lahaul and Spiti at Kullu and CJM Mandi. Appointed as Additional District and Sessions Judge Kullu with effect form May, 2016 and joined on 13.05.2016.Thereafter on transfer joined as Addl District and Sessions Judge-II,Una on 28.12.2018

Sh. Avinash Chander, SENIOR CIVIL JUDGE-CUM-CHIEF JUDICIAL MAGISTRATE UNA H.P.

Born on 28.3.1976 in village Chalali, District Kangra, H.P. in the house of Late Sh. M.R. Sharma & Smt. Rattni Devi, completed my school education in local Government School. Did B.Sc.(Non-Medical) from MCM D.A.V. College, Kangra. Completed L.L.B from H.P. University Shimla in the year 1999 and was awarded three Gold Medals in L.L.B. examination. Did L.L.M from H.P. University Shimla and was awarded Junior Research Fellowship by the University. Also did diplomas in Personal Management and Labour Welfare from H.P. University and in Management from I.G.N.O.U. Qualified NET examination conducted by UGC in year 2003. Remained lecturer in Law in Regional Center of H.P. University at Dharamshala and in Law College at Kala-Amb. Topped in Judicial Service Examination conducted in the year 2003. Joined as Judicial Officer on 4.12.2003. Promoted to the rank of Civil Judge (Senior Division) in October, 2010. Presently posted as Senior CIVIL JUDGE-CUM-CHIEF JUDICIAL MAGISTRATE UNA H.P. w.e.f 29-12-2018

Sh. VIVEK KHANAL ,SECRETARY DISTRICT LEGAL SERVICES AUTHORITY, UNA H.P.

Born on 03.04.1977 at Theog, District Shimla, HP. Passed Matriculation Examination from Government Senior Secondary School, Rohru, in the year 1992, 10+2 examination from Government Senior Secondary School, Taruwalla, Poanta Sahib, in the year 1994. Did Graduation in Humanities from Government Degree College, Shimla, in the year 1997, Laws in the year 2000 and Masters in Literature from Punjab University, Chandigarh in the year 2002 respectively. Practiced in Civil and Criminal Cases at District Courts, Shimla. Joined Himachal Pradesh Judicial Service in July, 2004 and thereafter has served at Ghumarwin, Hamirpur, Amb, Una, Rajgarh, Mandi , Poanta Sahib, Sundernagar. Now posted as Secretary, District Legal Services Authority, District Una, HP, since 05-06-2019.

MS. MANISHA GOYAL, SENIOR CIVIL JUDGE-CUM-ACJM COURT NO. I UNA H.P.

Born on 20.08.1984 to Smt. Tripta Goyal and Sh. Pradeep Kumar Goyal at Mandi Gobindgarh(PB). Did my schooling till 10+2 from Gobindgarh Public School, Mandi Gobindgarh (PB) in the year 2002.Then got admission in B.Com. Hons' at Government College for Girls, Sector-11,Chandigarh. Thereafter pursued L.L.B. from Punjab University Campus, Chandigarh and passed in 2008. Thereafter, got enrolled with Bar Association at City Courts, Khanna (PB.) and practiced there till got selected in H.P. Judicial Service in 2010. In the meantime, completed my L.L.M from Kurukshetra University (Haryana). Joined Judicial Academy at Shimla on 28.1.2011. However, I joined my first place of posting on 4.8.2011 as Civil Judge (Jr.Div.)-cum-JM(II), Dharamshala and thereafter on transfer, joined Sub Division Baijnath as Civil Judge ( Jr.Div.)-cum-JMIC, Baijnath and served as Civil Judge(Jr.Divn)-cum-JMIC, Nahan, District Sirmaur, H.P since 01-10-2014(FN) till 10-03-2018. Thereafter posted as Civil Judge(Jr.Divn)-cum-JMIC, Court No. 3, Shimla.Thereafter, on transfer upon promotion joined as Senior Civil Judge-cum-ACJM, Court No-I, Una on 11 Jan 2019

SH. EKANSH KAPIL CIVIL JUDGE-CUM-JMIC-II

Born on the 7th of February 1988 in the town of Mandi, Himachal Pradesh to Mr. Rakesh Kumar and Mrs. Padma Sharma. I matriculated from Shimla Public School, Shimla in the year 2003. I completed Senior Secondary in humanities from St. Thomas School, Shimla in the year 2005. I cleared the entrance examination to pursue 5 years integrated course of B.A.LL.B. (Hons.) from H.P. University Institute of Legal Studies (UILS) in the year 2005 and completed my degree in the year 2010. Thereafter,  I got admission to Post Graduation Degree Programme in Business Laws (MBL) from National Law School of India University, Bangalore (DED) in the year 2010 and completed my post graduation in 2012.  I qualified the Himachal Pradesh Judicial Services examination in the year 2015. I underwent induction training at Himachal Pradesh Judicial Academy from 24th July 2015 to 18th January 2016 and then got posted as Civil Judge (Jr. Div.)-cum-JM at Chamba, Himachal Pradesh and assumed charge on 21st January 2016. Thereafter on transfer joined as Civil Judge-cum-JMIC Court No. II, Una on 02.01.2019.

MS VIBHUTI BAHUGUNA CIVIL JUDGE CUM-JMIC-III,UNA

Born on 4.11.1991 at Dehradun, Uttrakhand. Did B.A., L.L.B. from Law College Dehradun, Uttaranchal University in the year 2014. Appointed as Civil Judge Junior Division in the year 2016 and joined as a Civil Judge (Jr. Div)-cum-Judicial Magistrate,Una on 02.01.2017. Thereafter transferred to Kandaghat, Distt. Solan and remained posted as Civil Judge-cum JMIC till 31.12.2018. Again on transfer joined as Civil Judge-cum-JMIC Court No. III, Una on 02.01.2019.

MOBILE TRAFFIC MAGISTRATE UNA H.P.

Court Vacant.