HarGharTiranga
HarGharTiranga
Mangaluru

Judges

Administrative Judge

Hon'ble Mr. Justice Krishna S. Dixit

High Court of Karnataka,

(Administrative Judge for DAKSHINA KANNADA District)

BANGALORE

                                                   

Prl. District and Sessions Judge

 

Sri. Ravindra M. Joshi

Prl. District & Sessions Judge

Dakshina Kannada, Mangaluru

Present Judge List
Sl. No. Name of the Office Court
1 Sri. Ravindra M. Joshi Prl.District & Sessions Judge, D.K., Mangaluru.
2 Sri. Mallikarjuna Swamy H.S. I Addl.District & Sessions Judge, D.K., Mangaluru.
3  Smt. Preethi K.P II Addl.District & Sessions Judge, D.K., Mangaluru.
4  Sri. Basappa Balappa Jakati III Addl.District & Sessions Judge, D.K., Mangaluru.
5  Smt. Sandhya S. IV Addl.District & Sessions Judge, D.K., Mangaluru.
6 Sri. Onkarappa R. V Addl.District & Sessions Judge, Puttur.
7  Sri. Kantharaju S.V. VI Addl.District & Sessions Judge, D.K., Mangaluru.
8  Sri. Basappa Balappa Jakati (I/c) Labour Court, D.K., Mangaluru.
9 Sri. Abhay Dhanpal Chougala Prl. Judge,  Family Court, D.K., Mangaluru
10 Sri. Pruthviraj Vernekar I Addl. Judge, Family Court, D.K.,Mangaluru
11 Smt. Manjula Itty Addl. District & Sessions Judge - FTSC-I (POCSO), Mangaluru.
12 Sri. K.M. Radhakrishna

Addl. District & Sessions Judge - FTSC-II (POCSO), Mangaluru.

13 Smt. Gomati Raghavendra Prl.Senior Civil Judge & CJM, Mangaluru.
14 Smt. Shilpa A.G. I Addl.Senior Civil Judge & CJM, Mangaluru.
15 Sri. Madhukara P. Bhagawath K. II Addl.Senior Civil Judge & CJM, Mangaluru.
16 Smt. Lakshmi G.M. III Addl.Senior Civil Judge & JMFC, Mangaluru.
17 Smt. Shobha B.G. Senior Civil Judge & Member Secretary, District Legal Service Authority, D.K., Mangalore.
18  Smt. Pratibha D.S. Prl.Civil Judge & JMFC, Mangaluru.
19  Sri. Guruprasad C. I Addl.Civil Judge & JMFC, Mangaluru.
20 Smt. Sujatha H. II Addl.Civil Judge & JMFC, Mangaluru.
21 Smt. Nikita S. Akki III Addl.Civil Judge & JMFC, Mangaluru.
22

Smt. Kaveramma M.

IV Addl.Civil Judge & JMFC, Mangaluru.
23 Smt. Sujatha H. (I/c) V Addl.Civil Judge & JMFC, Mangaluru
24 Smt. Anjali Sharma V.S. JMFC (II Court) Mangaluru
25 Smt. Tara K.C. JMFC (III Court) Mangaluru
26 Smt. Parvathi C.M. JMFC (IV Court) Mangaluru
27 Smt. Chinmayee R.H. JMFC (V Court) Mangaluru
28 Smt. Poojashri H.S. JMFC (VI Court) Mangaluru
29

Smt. Amrin Sulatana

JMFC (VII Court) Mangaluru
30 Smt. Poojashri H.S.(I/c) JMFC (VIII Court) Mangaluru
31 Smt. Poojashri H.S.(I/c) JMFC (IX Court) Mangaluru
32 Sri. Gowda R.P. Prl.Senior Civil Judge & ACJM, Puttur.
33 Smt. Priya R. Joglekar Addl.Senior Civil Judge & JMFC, Puttur.
34

Smt. Archana K. Unnithan

Prl.Civil Judge & JMFC,  Puttur.
35 Sri. Shivanna H.R. Addl.Civil Judge & JMFC, Puttur.
36 Sri. Yogeendra Shetty II Addl.Civil Judge & JMFC, Puttur.
37 Smt. Bhagyamma Senior Civil Judge & JMFC, Bantwal.
38 Sri. Chandrashekhar Yallappa Talawar Prl.Civil Judge & JMFC, Bantwal.
39 Sri. Krishna Murthy N. Addl.Civil Judge & JMFC, Bantwal
40 Sri. Devaraju H.M. Senior Civil Judge & JMFC, Belthangady
41 Sri. Sandesha K. Prl. Civil Judge & JMFC, Belthangady.
42 Sri. Vijayendra T.H. Addl. Civil Judge & JMFC, Belthangady
43  Sri. Somashekara A. Senior Civil Judge & JMFC, Sullia.
44  Smt. Arpitha Civil Judge & JMFC, Sullia
45 Smt. Mala C. Civil Judge & JMFC, Moodabidri.
Previous P & SJ
Name
Date of assuming charge of the Court
George Gowan
1805
T.W. Read
1806
A. Wilson
1809
T.H. Baber
1815
William Sheffield
1816
William Murray
1817
John Vaughan
1826
William Anderson
1830
Fatrick Grant
1832
C.M. Busby
1833
E.P.Thompson
1834
George Bird
December
Francis Lascelles
5thJune 1840
George Bird
30thSeptember 1840
George Sullivan Greenvey
18th January 1841
William Lavie
3rd February 1841
Findlay Anderson
12th March 1842
Robert Dean Parker
26th December 1843
Findley Anderson
15th March 1844
William Fisher
20th april,1852
Findley Anderson
20th May 1852
William Fisher
20th June 1852
Ronald Winsley chatfield
6th July 1852
Francis Copleston
31st December 1852
Findlay Anderson
10th February 1853
Francis Copleston
6th May 1854
Findlay Anderson
6th June 1854
Charles Raymond Pelly
2nd May 1855
Findlay Anderson
14th May 1855
George Anstruther
13th March 1856
John Dawson Mayne
16th August 1856
J.R.Kindersley
9th October 1857
Rowland Winsley Chatfield
23rd November 1857
Charles Norman Pochin
2nd April 1860
Rowland Winsley Chatfield
2nd July 1860
John George Thompson
21st April 1863
Moreton John Walhouse
11th April 1864
Hon.James Chisholm St.Clasir
15th May 1867
Moreton Jhon Walhouse
7th May 1869
Arthur Coke Burnell
12th March 1872
William Logen
11th July 1874
Boyd Horsbrugh
5th December 1874
James William Best
23rd January 1875
William Henry Glenny
8th May 1879
Charles Jeffrey Knew
11th May 1880
James William Best
23rd August 1880
James Acworth Davies
3rd June 1882
James William Best
12th December 1882
Arundel Tagg Arundel
12th April 1885
Henry Martin Winterbotham
1st August 1885
James William Best
19th December 1885
William Jacob Tate
1st May 1885
William Cuthbers Helmes
1st June 1891
Charles James Weir
9th January 1893
William Cuthbert Holmes
9th March 1893
Mathew Denny Bell
1st April 1895
William Cuthbert Holmes
30th April 1895
Hugh Gore Joseph
9th December 1895
Frederick Harper Hamnett
15th September 1898
Mathew Joseph Murphy
1st August 1899
John Willeghby Francis Dumergue
15th October 1899
Lewis Grenville Mocre
22nd October 1902
Robert Arthur Graham
23rd December 1902
Stewert William Graham Iver Mac Iver
8th June 1903
Herbert Olive Denman Harding
27th June 1903
William Aitkenhead Doig
17th June 1907
Herbert Olive Denman Harding
17th July 1907
Richard Boardman Wood
9th March 1908
Mathew Joseph Murphy
4th January 1909
Herbert Olive Denman Harding
21st June 1909
Percey Abbey Booty
6th June 1910
Fredrick Ricketts Hemingway
7th November 1910
Vengal Venugopal Chetty
13th February 1911
Edward Labouchere Ruthven Thernton
24th October 1913
Beteler Chernocke Smith
22nd March 1915
Arthur Joseph Curgenven
6th october 1915
Conjeevaram Krishnaswami Rao, Rao Bhadhur
3rd January 1917
Lewis Grenville Moore
25th June 1917
Anjilliath Narayanan Nambiyar
7th June 1919
John Kenneth Lancashire
9th May 1921
Ponnambala Subbayya Mudaliyar
11th July 1921
Percey Abbey Booty
3rd August 1921
Vettakerumakan Samu Narayana Ayyar
3rd July 1922
Kizhakepat Sankara Menon
29th January 1923
C.S.Mahadava Ayyar
22nd September 1927
K.S.Menon
10th October 1927
W.V.Newsam
3rd November 1929
K.S.Ramaswamy Shastri
23rd June 1930
N.Chandrashekara Aiyyar
15th December 1930
C.Veeraswamy Reddi
6th May 1933
S.G.Srinivasachari
16th June 1934
Mir Amiruddin Saheb Bahadur
19th November 1934
P.C.Tyagaraja Ayyar
13th February 1935
A.Venugopal Rao
18th March 1935
Mir Amiruddin Saheb Bahadur
11th April 1935