District court Erode
District court Erode
District court Erode

Erode

LIST OF PRESENT JUDICIAL OFFICERS IN

ERODE DISTRICT

 

S.No.

NAME & DESIGNATION OF THE JUDICIAL OFFICERS

ERODE

1.

TMT. N.UMA MAHESWARI, M.A.,M.L.,

Principal District Judge, Erode.

2.

TMT. M.SHANTHI, B.Sc., B.L.,

I Additional District Judge, Erode.

3.

TMT. K.SUDHA, B.Sc., M.L.,

II Additional District Judge, Erode.

4.

Vacant

Chairman, Permanent Lok Adalath, Erode.

5.

TMT. R.MALATHI, M.L.,

Sessions Judge, Magalir Neethi Mandram,

Fast Track Mahila Court, Erode.   

6.

SELVI S.JAYANTHI, B.A., L.L.B.,

Judge, Family Court, Erode.

7.

THIRU P.PARTHASARATHY, B.L.,

Special District Judge,

Special District Court to Deal With MCOP cases, Erode.

8.

TMT. K.R.JOTHI, B.A., B.L.,

Chief Judicial Magistrate, Erode.

9.

THIRU K.HARIHARAN, M.L.,      

Principal Sub Judge, Erode.

10.

THIRU S.CHANDRASEKARAN, B.A., B.L.,          

I Additional Sub Judge, Erode.

11.

THIRU SENTHIL KUMAR RAJAVEL, L.L.M.,

II Additional Sub Judge, Erode.

12.

TMT. P.MOHANAVALLI, B.A., M.L.,

Special Sub Judge,

Special Sub Court to Deal with MCOP Cases, Erode.

13.

TMT. S.LAKSHMI, M.L.,

Secretary/Senior Civil Judge,

District Legal Service Authority, Erode.

14.

THIRU M. DHANABAL, B.L.,   

Principal District Munsif, Erode.

15.

THIRU G.SIVAKUMAR, B.Sc., B.L.,

I Additional District Munsif, Erode.

16.

THIRU R.HARIHARAN, B.A., B.L.,  

II Additional District Munsif, Erode.

17.

TMT. B.S.KALAIVANI, L.L.B.,        

Judicial Magistrate No.I, Erode.

18.

TMT. J.NAGALAKSHMI @ VIJAYARANI, B.A.,B.L.,       

Judicial Magistrate No.II, Erode.

19.

TMT. A.SARANYA, M.A., B.L., M.Phil.,

Judicial Magistrate No.III, Erode.

20.

THIRU S.VADIVEL, B.Sc., B.L.,    

Judicial Magistrate Fast Track Court No.I,

(Magisterial Level), Erode.

21.

TMT. S. THAMIL SELVI, B.Com., M.L.,   

Judicial Magistrate Fast Track Court No.II,

(Magisterial Level), Erode.

22.

SELVI V.C.THAARINI, B.A., B.L.(Hons).,

Judicial Magistrate, Mobile Court, Erode.

23.

Vacant             

Judicial Magistrate, Land Grabbing Court, Erode.

24.

Vacant             

Judicial Officer/Chairman Taxation Appeal’s Tribunal

City Municipal Corporation, Erode.

BHAVANI

25.

THIRU R.GANDHI, B.A., B.L.,   

IV Additional District Judge, Bhavani.

26.

THIRU M.NAMBIRAJAN, B.A., B.L.,   

Subordinate Judge, Bhavani.

27.

TMT. K.SEGANAS BANU, B.Sc., B.L.,              

Principal District Munsif, Bhavani.

28.

THIRU T.ARUN KUMAR,      

I Additional District Munsif, Bhavani.

29.

THIRU S. JEEVA PANDIAN, M.Com., M.Phil., M.L.,     

Judicial Magistrate No.1, Bhavani.

30.

THIRU M.JAYAMANI, B.A., B.L.,    

Judicial Magistrate No.2, Bhavani.

GOBICHETTIPALAYAM

31.

THIRU S.JEGANATHAN, B.A., B.L.,D.C.A.C.J.,

III Additional District Judge, Gobichettipalayam.

32.

TMT. M. PUSHPARANI, B.A., B.L.,    

Subordinate Judge, Gobichettipalayam.

33.

THIRU S.GANESAN, B.Sc., M.A., B.L.,

District Munsif, Gobichettipalayam.

34.

TMT. G.BHARATHI PRABHA, B.A.,B.L.,    

Judicial Magistrate No.I, Gobichettipalayam.

35.

THIRU. N.VISWANATH, B.A., B.L., M.B.A.,           

Judicial Magistrate No.II, Gobichettipalayam.

SATHYAMANGALAM

36.

THIRU P.ESWARAMURTHI, B.Sc., L.L.B.,

Subordinate Judge, Sathyamangalam.

37.

TMT K.RENUGA DEVI,

District Munsif, Sathyamangalam.

38.

THIRU A. TAMILSELVAN, M.L.,

Judicial Magistrate, Sathyamangalam.

PERUNDURAI

39.

THIRU B.SARAVANAN, B.Sc., B.L.,

Subordinate Judge, Perundurai.

40.

TMT. K.S.SHABEENA, B.A., B.L.,       

District Munsif-cum-Judicial Magistrate, Perundurai.

KODUMUDI

41.

TMT. P. GOPALA ARASI,            

District Munsif-cum-Judicial Magistrate, Kodumudi.