DISTRICT COURT OF ERODE

Present Judges

LIST OF PRESENT JUDICIAL OFFICERS IN ERODE DISTRICT

S.No.

NAME & DESIGNATION OF THE JUDICIAL OFFICERS

1.

THIRU B.MURUGESAN, B.A., B.L.,

Principal District Judge, Erode.

2.

THIRU N.MURALIDHARAN, B.A., B.L.,

I Additional District Judge, Erode.

3.

TMT. K.R.JOTHI B.A., B.L.,

II Additional District Judge, Erode.

4.

Vacant

Chairman, Permanent Lok Adalath, Erode.

5.

TMT. R.MALATHI, M.L.,

Sessions Judge, Magalir Neethi Mandram,

Fast Track Mahila Court, Erode.   

6.

SELVI S.JAYANTHI, B.A., L.L.B.,

Judge, Family Court, Erode.

7.

THIRU P.PARTHASARATHY, B.L.,

Special District Judge,

Special District Court to Deal With MCOP cases, Erode.

8.

SELVI. M. PUSHPARANI, B.A., B.L.,  

Chief Judicial Magistrate, Erode.

9.

TMT. M.SANTHI,      

Principal Sub Judge, Erode.

10.

THIRU SENTHIL KUMAR RAJAVEL, L.L.M.,        

I Additional Sub Judge, Erode.

11.

THIRU A.SELVAKUMAR,

II Additional Sub Judge, Erode.

12.

TMT. P.MOHANAVALLI, B.A., M.L.,

Special Sub Judge,

Special Sub Court to Deal with MCOP Cases, Erode.

13.

Vacant

Secretary/Senior Civil Judge,

District Legal Service Authority, Erode.

14.

Vacant

Principal District Munsif, Erode.

15.

THIRU G.SIVAKUMAR, B.Sc., B.L.,

I Additional District Munsif, Erode.

16.

THIRU G. ARUN KUMAR, 

II Additional District Munsif, Erode.

17.

Vacant        

Judicial Magistrate No.I, Erode.

18.

TMT. J.NAGALAKSHMI @ VIJAYARANI, B.A.,B.L.,       

Judicial Magistrate No.II, Erode.

19.

TMT. A.SARANYA, M.A., B.L., M.Phil.,

Judicial Magistrate No.III, Erode.

20.

THIRU S.VADIVEL, B.Sc., B.L.,    

Judicial Magistrate Fast Track Court No.I,

(Magisterial Level), Erode.

21.

TMT. R.GEETHA, 

Judicial Magistrate Fast Track Court No.II,

(Magisterial Level), Erode.

22.

SELVI V.C.THAARINI, B.A., B.L.,(Hons).,

Judicial Magistrate, Additional Mahila Court, Erode.

23.

Vacant

Judicial Magistrate, Mobile Court, Erode.

24.

Vacant             

Judicial Magistrate, Land Grabbing Court, Erode.

25.

THIRU. K. GOPINATH, 

Judicial Officer/Chairman Taxation Appeal’s Tribunal City Municipal Corporation, Erode.

BHAVANI

26.

TMT. A.P.LATHA, B.Sc.,B.L.,

IV Additional District Judge, Bhavani.

27.

THIRU M.NAMBIRAJAN, B.A., B.L.,   

Subordinate Judge, Bhavani.

28.

TMT. K.SEGANAS BANU, B.Sc., B.L.,              

Principal District Munsif, Bhavani.

29.

THIRU S.P.BARATH KUMAR, M.B.A., B.L.,   

Judicial Magistrate No.1, Bhavani.

30.

THIRU M.JAYAMANI, B.A., B.L.,    

Judicial Magistrate No.2, Bhavani.

GOBICHETTIPALAYAM

31.

THIRU S.JEGANATHAN, B.A., B.L.,D.C.A.C.J.,

III Additional District Judge, Gobichettipalayam.

32.

TMT. R.SRIVIDYA,    

Subordinate Judge, Gobichettipalayam.

33.

TMT. N.KEERTHANA.

District Munsif, Gobichettipalayam.

34.

Vacant   

Judicial Magistrate No.I, Gobichettipalayam.

35.

THIRU. N.VISWANATH, B.A., B.L., M.B.A.,           

Judicial Magistrate No.II, Gobichettipalayam.

SATHYAMANGALAM

36.

Vacant

Subordinate Judge, Sathyamangalam.

37.

TMT K.RENUGA DEVI, B.A., B.L.,

District Munsif, Sathyamangalam.

38.

Vacant

Judicial Magistrate, Sathyamangalam.

PERUNDURAI

39.

TMT. S. THAMIL SELVI, B.Com., M.L.,

Subordinate Judge, Perundurai.

40.

TMT.P.SRIDEVI, L.L.M.,

District Munsif, Perundurai.

41.

TMT. K.S.SHABEENA, B.A., B.L.,       

Judicial Magistrate, Perundurai.

KODUMUDI

42.

TMT. P. GOPALA ARASI, B.Sc., B.L.,       

District Munsif-cum-Judicial Magistrate, Kodumudi.

ANTHIYUR

43.

Vacant 

District Munsif, Anthiyur.