DIstrict Courts Kullu

Judicial Officers

Sh. Davinder Kumar Sharma, District & Sessions Judge, Kullu

                                                                                      

Born on 15th May, 1966 at village Batal, Tehsil Arki, District Solan, H.P. Passed matriculation examination from Govt. Senior Secondary School, Arki in the year 1982 and did graduation from Govt. Degree College, Sanjauli (Shimla) in the year 1986. Did L.L.B. from H.P. University in the year 1989 and LLM from Kurukshetra university.

Enrolled as an Advocate in the year 1990. Practiced in Civil and Criminal matters in Court at Arki, District Solan for about 6 years. Appointed as Sub Judge-cum-JMIC, in the year 1996 and remained posted as such at Una, Dalhousie and Baijnath. On promotion joined as Civil Judge (Sr. Division) at Baijnath and remained posted as such Civil Judge (Sr. Division) at Indora in Kangra District and also remained posted such at Dehra and thereafter in November, 2009 posted as CJM, Sirmaur till June, 2012.

Promoted and appointed as Presiding Officer, Fast Track Court ( Addl. District and Sessions Judge), Una and Joined the same post in June 2012 and remained posted there upto April 2014. Joined on 25.04.2014 as Additional District and Sessions Judge, Court No II, Kangra at Dharamshala and also remained posted as Additional District and Sessions Judge Court No. I till 03.08.2015.

Thereafter, remained posted as Additional District and Sessions Judge Court No.-I, Una w.e.f. 11.08.2015 to 27.01.2016. Promoted as District and Sessions Judge and posted as President, District Consumer Forum, Una on 27.01.2016 and remained as such till 01.12.2018. On transfer assumed the charge of District and Sessions Judge Sirmaur at Nahan on 03.12.2018 till 04.08.2021 and thereafter District and Sessions Judge, Bilaspur and remained as such till  03.12.2021.

On transfer assumed the charge of District and Sessions Judge, Kullu on 08.12.2021(F.N.)

 

Sh. Rajinder Kumar Additional District & Sessions Judge, Kullu

 

Born on September 20,1974. Hails from village Naghiar, Tehsil Jhandutta District Bilaspur, HP. Did Matriculation and plus two from Govt. Senior Secondary School Talai, District Bilaspur.

Did graduation from BBN Degree College, Chakmoh District Hamirpur, HP. Also did One year PGDCA (Post Graduation Diploma in Computer Application). Passed LLB from HP University, Shimla in June, 1999.

Enrolled as an Advocate with Bar Council of Himachal Pradesh and practised in District Courts Bilaspur, HP in Civil, Criminal and Revenue matters. Selected as Assistant District Attorney and rendered services as such at Hamirpur.

Selected in Himachal Judicial Services in December, 2003 and served in the capacity of Civil Judge-Cum-Judicial JMIC at Rohru, Badsar, Mandi and Palampur. Also did LLM from Kurukshetra university.

Thereafter, on placement as Chief Judicial Magistrate, remained posted as such at Chamba and Mandi, HP. On promotion, assumed the charge of Additional District and Sessions Judge, Kullu,HP on 08.12.2021 (F.N.).

 

Sh. Hoshiyar Singh, Senior Civil Judge-cum- CJM, Kullu

 

Born on May 1, 1969 in family of Mrs. & Mr. G.R.Verma in village Slapper, Tehsil Sunder Nagar, District Mandi, H.P. Did Matriculation from The Govt. High School, Slapper in the year 1985, B.Sc. (Medical) from The Maharaja Laxman Sen Memorial College, Sunder Nagar in the year 1989 and LLB from H.P University in the year 1993.

During Service did LLM from Kurukshetra University, Kurukshetra in the year 2017. Enrolled as an Advocate with Bar Council of Himachal Pradesh in the year 1993 and practiced at Hon'ble High Court of H.P and District Court, Shimla in civil, criminal and revenue matters. Remained in practice as an Advocate since October 20, 1993 to July 9, 1998 and during this period also conducted a number of civil and criminal matters in District Court Kinnaur at Rampur. Selected Assistant District Attorney with First Rank in the year 1998 and thereafter, rendered services as Assistant District Attorney, Lahaul Sapiti at Kullu and Manali, in Prosecution Department with effect from July 10, 1998 to December 22, 2003. Selected in Himachal Judicial Services in December, 2003 and served in the capacity of The Civil Judge- cum-Judicial Magistrate at Nahan (District Sirmour), Court No. 2 & 1, Nurpur (District Kangra), Nadaun (District Hamirpur), and court No.2, Paonta Sahib (District Sirmour) till May 15, 2013.

Thereafter on promotion came to be posted as Senior Civil Judge-cum-ACJM Court No.1 Nalagarh and remained as such from May 20, 2013 till January 13, 2017 and Senior Civil Judge-cum-Addl. Chief Judicial Magistrate Court No.1 Una from January 16, 2017 to January 10, 2019.

Thereafter, on transfer assumed the charge as Secretary District Legal Services Authority, Shimla and remained as such from January 11, 2019 to May 29, 2019. Presently, on placement came to be posted as Senior Civil Judge-cum-Chief Judicial Magistrate, Kinnaur at Reckong Peo, H.P. On transfered and joined as Senior Civil Judge-cum- CJM, Lahaul & Spiti at Kullu and remained there till 07-12-2021.

On transfer assumed the charge of Senior Civil Judge-cum- CJM, Kullu on 07-12-2021.

 

 

Sh. Harmesh Kumar, Senior Civil Judge-cum- CJM, Lahaul and Spiti at Kullu

Born on 24th November, 1975. Did initial schooling from Daulatpur Chowk. Passed Matriculation Examination from Government High School Pirthipur, Tehsil Amb. Thereafter, passed Graduation from D.A.V College Daulatpur Chowk, LL.B from Punjab University Chandigarh in the year 1999.

Thereafter for six years practised as an advocate in civil and revenue matters up to October, 2005. Joined Himachal Pradesh Judicial Services in October, 2005. Remained posted as Civil Judge (Jr. Div.) –cum- JMIC Court No. 6, Court No. 5 Shimla, Nurpur and Arki. On promotion joined as Civil Judge (Sr. Div.) -cum- Additional Chief Judicial Magistrate Court No. (1), Rohru in the month of April 2014.

On transfer joined as such at Theog on 22.07.2015. Presently joined as Senior Civil Judge –cum- ACJM Court No. 1 Sarkaghat on 12-03-2018.Thereafter, on transfer joined as Secretary, District Legal Services Authority, Bilaspur on 16.08.2021. 

Thereafter, transfered and posted as Senior Civil Judge-cum- CJM, Lahaul and Spiti at Kullu

Sh. Amardeep Singh Secretary District Legal Service Authority, Kullu

Born on 26th February 1981. Hails from Village Lahon, P.O. Sari Molag, Tehsil Jaisinghpur, Distt. Kangra H.P. Now settled in Panchkula, Haryana.

Passed Matriculation in the year 1996 from G.M. Sr. Sec. School, Sector 16, Chandigarh. Received higher secondary education from DAV College Chandigarh. Graduated in Management (BBA) from GCM, Sector- 11 Chandigarh in the year 2001. Did LLB and LLM from Punjab University, Chandigarh.

Practiced law in the Hon'ble High Court of Punjab and Haryana at Chandigarh and District Courts, Panchkula. Joined Himachal Pradesh Judicial Services as Civil Judge (Jr.Divn) in the year 2010.

Remained posted as Civil Judge (Jr.Divn)-cum-JMFC at Mandi, Chamba and Baijnath. Remained posted as Mobile Traffic Magistrate, Kangra and Una, at Dharamshala from January, 2016 to April, 2016.

Promoted as Sr. Civil Judge-cum-ACJM in May, 2016. Remained posted as such in Court No. II, Shimla. After that posted as Sr. Civil Judge-cum-ACJM Court No. I, Mandi since 12th March 2018.

Thereafter, joined as Secretary District Legal Service Authority, Kullu on 02-08-2021 at district Kullu.

 

 Sh. Baljeet Naik, JMFC Manali, District Kullu

 

Born on 22 July 1987. Did Graduation from Degree college Palampur and LL.B from School of legal studies Dharmshala, HP in the year of 2012. Enrolled as member of bar council of Palampur in the month of Oct, 2012.

I Joined HP Judicial Services in the year of 2013 and appointed as Sub Judge Cum-Judicial Magistrate at Amb, Distt. Una and assumed charge as such on 25 April 2014.On transfer, posted as Mobile Traffic Magistrate, Shimla and Kinnaur at Shimla and assumed charge as such on 9 January 2017.

Thereafter transferred to Dharmshala and joined as Civil Judge-cum-JMFC Indora on 28-12-2018.

Thereafter transferred and posted as Civil Judge-cum-JMFC Manali 10-12-2021(A.N.)

Sh. Anuj Bahal, JMFC Banjar, Disrict Kullu

Born on 09 August, 1988 in Delhi in the family of Ashwani and Sushma Bahal. Did B.A LLB form IP Univeristy, Delhi. Thereafter in th year 2014 did LLM form Delhi Univeristy.

Qualified HPJS 2014 and stood FIRST in it and join HPJS on 17-12-2014. Thereafter undergone training at HP judicial Accademy and after completing the training joined Civil Judge cum JMFC, Rohru on 01-06-2015.

Thereafter joined Civil Judge cum JMFC, Solan. Thereafter joined Civil Judge cum JMFC, Sarkaghat on 16-01-2019 .

Thereafter , transfered and joined as Civil Judge cum JMFC, Banjar, Kullu on 10-01-2022.

Ms.Norma Jain, Civil Judge, Kullu District Kullu

Born to Ms. Sunita Jain on 12.06.1995 in Delhi. Did schooling from Queen Mary's School. Pursued B.A. LL.B (Hons.) (2013-2018) from Vivekananda Institute of Professional Studies, affiliated to Guru Gobind Singh Indraprastha University.

Thereafter, in the year 2018 enrolled as an advocate in the Bar Council of Delhi and started practicing in the Courts of Delhi. Obtained LLM degree simultaneously from Kurukshetra University, Haryana. On 03.07.2021, got selected in the Himachal Pradesh Judicial Services (2019-1I) with the FIRST RANK and consequently took oath on 05.08.2021.

Thereafter, underwent induction training from 05.08.2021-07.12.2021 in the Himachal Pradesh Judicial Academy. Ghandal, Shimla. Joined as a Judicial Magistrate cum Civil Judge, Kullu on 08.12.2021 (afternoon).